Až po zmrzlých!

15. květen je významné datum pro všechny zahradníky a zahrádkáře. Podle starých pranostik se tímto termínem řídili už naši předci zemědělci. Takzvaní ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác si s sebou údajně odnáší poslední mrazíky.

Balkónové květiny vysazené už od dubna raději na noc uklízejte domů.

Jak se tedy říká „ven až po zmrzlých“, myslí se tím nejdřív po 15. květnu. A platí to pro většinu letniček a teplomilných plodin jakožto i semen. Například fazole nesnáší mráz. V prohřáté půdě ale rostou rychle, takže do země dejte namočené fazolky nejdřív v půlce května. Stejně tak je to s kukuřicí, slunečnicí, cuketami a dýněmi. Co se týče okrasného záhonu, je na čase taky vrátit do země hlízy jiřin, begónií, mečíků a vodních rostlin.

Z předpěstované či zakoupené sadby vysazujeme do země rajčata, papriky a další zeleninu. Nemáte-li skleník nebo závětrné stanoviště například u stěny domu, určitě chraňte mladé rostlinky tunelem nebo fóliovým krytem. Květnové bouřky s krupobitím jsou v posledních letech nevyzpytatelné!

Rajčata, obzvlášť tyčková dávejte hluboko do země a klidně mírně ze šikma, aby vytvořili co největší kořenovou základnu, a také jim dejte včas oporu k vyvazování.

Stejně jako rajčata, i papriky potřebují hodně živin už od začátku, proto rostliny podsypte kompostem. Potom pravidelně zalévejte, přihnojujte a sklízejte! 🙂